• ۰ دیدگاه

در این مقاله به معرفی آزمون نظام مهندسی رشته مهندسی تاسیسات برقی دو گرایش نظارت و طراحی می پردازیم، در انتها نیز نمونه سوالات اسفند سال ۹۵ را برای داوطلبان آزمون آورده شده است.

آزمون نظام مهندسی برق چیست؟

آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی ، آزمونی است که در آن مهندسان برق با موفقیت در آن امکان اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی را از سازمان نظام مهندسی ساختمان دریافت کرده و اجازه فعالیت به عنوان طراح یا ناظر در پروژه‌های ساختمانی را اخذ می‌کنند. دفتر مقررات  ساختمان ملی، متولی اصلی برگزاری این آزمون بوده و برای برگزاری آزمون با شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش آموزش کشور همکاری می‌کند. 

شرایط آزمون نظام مهندسی

برای شرکت در آزمون، نیاز به داشتن مدرک مهندسی(کارشناسی)، از یکی از هفت رشته عمران، معماری، برق، مکانیک، ترافیک، شهرسازی و نقشه برداری است. همچنین افراد بعد از گذشت ۳ سال از مدرک کارشناسی یا ۲ سال از مدرک کارشناسی ارشد و یا ۱ سال از مدرک دکترای خود می‌توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند. البته افرادی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته هستند، هر پنج سال از تاریخ مدرک کاردانی‌شان، معادل یک سال کارشناسی محسوب می‌شود. جدول زیر فهرست کد، نوع پروانه و مدرک دانشگاهی مربوط به تاسیسات برقی را نمایش می‌دهد.

 

عناوين مدرك تحصيلي دانشگاهي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري

نوع پروانه

کد پروانه

مرتبط

اصلی

برق (قدرت)، الكترومكانيك (برق) قبل از سال ۶۰، برق خارج از كشور، الكتروتكنيك، مهندسي برق و الكترونيك، شبكه‌هاي انتقال و توزيع

 

*

۵۰۰

مرتبط با مهندسي تأسيسات برقي ساختمان، معادل كارشناسي مهندسي برق (قدرت) -دبيري فني برق (قدرت)، مهندسي برق- مخابرات، مهندسي برق- كنترل ،مهندسي كنترل و ابزار دقيق، مهندسي تكنولوژي كنترل و ابزار دقيق

*

 

۵۱۰

مرتبط با مهندسي برق (الكترونيك)

 

*

 

۵۳۰

 

 

زمان و منابع آزمون نظام مهندسی

اولین دوره آزمون نظام مهندسی سال ۷۶ برگزار شده و تا شهریور ۹۵ تنها شامل یک آزمون بوده و در آن داوطلبان طراحی و نظارت به صورت واحد و همزمان در یک نوبت برگزار می‌شد. انا از آزمون اسفند ۹۵ آزمون‌های طراحی و نظارت از هم  جدا شده و در واقع دو آزمون جداگانه برای رشته تاسیسات برقی برگزار می‌شود.
از عنوان گرایش‌های طراحی و نظارت نیز کاملا مشخص است که طراح، وظیفه طرح نفشه‌ها و ناظر، وظیفه نظارت بر حسن اجرای نقشه رسم شده را دارد

منابع و سرفصل‌های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، اساسا ارتباط مستقیم با هیچ یک از دروس دانشگاه نداشته و یک آزمون ورود به حرفه است. منابع آزمون‌های طراحی و نظارت تاسیسات برقی به جز مبحث ۱۲ ( ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا) کاملا مشابه است؛ از این مبحث در آزمون طراحی سوالی طرح نمی‌شود و مختص آزمون نظارت است. منابع آزمون مهندسی برق را از نظر محتوا می‌توان به چهار دسته کلی تقسیم‌بندی کرد:

منابع عمومی

این گروه از منابع، مجموعه‌ای از مباحثی هستند که بین رشته‌های مختلف نظام مهندسی مشترک‌اند.

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه‌های اجرایی آن

مبحث اول (تعاریف): فقط برای گرایش نظارت
مبحث دوم (نظامات اداری): فقط برای گرایش نظارت
مبحث سوم(حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق)
مبحث دوازدهم(ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا): فقط برای گرایش نظارت
مبحث نوزدهم(صرفه جویی در مصرف انرژی)
مبحث بیست ویکم(پدافند غیر عامل)
مبحث بیست و دوم(مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
)

منابع تخصصی

دومین دسته از منابع، دو مبحث بسیار مهم ۱۳ و ۱۵ هستند. این دو مبحث چارچوب اصلی و کلی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، برای هر دو گرایش طراحی و نظارت، را شامل می‌شود.

مبحث سیزدهم(طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها)
مبحث پانزدهم(آسانسورها و پلکان برقی)

منابع فرعی

سومین گروه از منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، دو منبع هستند که در سنوات اخیر تعداد قابل توجهی از پرسش‌ها از آن مطرح می‌شود.

راهنمای مبحث ۱۳(کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی)
نشریه ۱۱۰-۱  و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور

منابع متفرقه

آخرین گروه از منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، منابع متفرقه‌ای هستند که اساسا کنبع مشخصی نداشته و می‌توان آنها را اطلاعات عمومی و کلی در مورد تاسیسات برقی ساختمان دانست.

اطلاعات عمومی تاسیسات برقی و الزامات، مراجع علمی و فنی معتبر
مسائل مربوط به اجرا و نظارت تاسیسات برقی در ساختمان‌ها
اطلاعات عمومی تاسیسات برقی و الزامات آن، مراجع علمی  و فنی معتبر، انتشارات فنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی
مسائل مربوط به طراحی، اجرا و نظارت بر ساخت و سازها
مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها
راهنمایی‌های مقررات ملی ساختمان

تعداد سوالات

تعداد سوالات آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی برای هر دو گرایش ۶۰ پرسش است. داوطلبان طراحی و نظارت به ترتیب ۱۸۰ و ۱۲۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی دارند. داوطلبان برای قبولی باید به حداقل ۵۰ درصد سوالات پاسخ صحیح دهند. پرسش‌ها به صورت تستی چهارگزینه‌ای و پاسخ اشتباه دارای نمره منفی است. ارزش هر پاسخ اشتباه به اندازه یک سوم پاسخ صحیح است.

آزمون‌های سنوات قبل

براساس روند آزمون‌های سنوات پیش، پرسش‌های سال‌های قبل بیشترین حجم سوالات را به خود اختصاص می‌دهد. ینی پرسش‌هایی که هرچند منابع متنوعی برای آن‌ها وجود دارد، اما بهترین منبع تسلط به آن‌ها همان پرسش‌های سنوات قبل است، که در ادامه می‌توانید سوالات آزمون اسفند ۹۵ برای رشته تاسیسات برقی هر دو گرایش نظارت و طراحی را به صورت جدا مطالعه نمایید.

مهندسی_ تاسیسات_ برقی_ نظارت

مهندسی_ تاسیسات_ برقی_ طراحی