• ۰ دیدگاه

اگر تمایل دارید با مبحث یازدهم از مقررات ملی ساختمان و همچنین کتاب طرح و اجرای صنعتی ساختمان آشنا شوید، در این مقاله با ما همراه باشید.

مقررات ملی ساختمان مجموعه‌ای است از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختمان؛ که به منظور تامین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی تهیه شده است. علاوه بر این  مهم‌ترین مرجع مورد نیاز دانشجویان و همچنین مهندسان عمران و ساختمان، مباحث مقررات ملی ساختمان است که داشتن آن برای هر مهندس و دانشجویی لازم و ضروری است.
این مقررات و ضوابط در قالب بیست و دو جلد کتاب که هر جلد مربوط به یک مبحث خاص می‌باشد، تعریف شده است. در این مقاله به معرفی مبحث یازدهم می پردازیم:

یکی از راه‌های توسعه صنعت ساختمان‌سازی، رویکرد اجرای صنعتی ساختمان‌ها است. صنعتی‌سازی به روش یا روش‌هایی که میزان استفاده از منابع انسانی، مواد اولیه و سرمایه را در راستای پاسخ‌دهی به نیاز مسکن جامعه و بهره‌وری اقتصادی با بکارگیری فن‌آوری‌های نوین که در یک ساختار منظم و مدولار، تشکیل یافته و منسجم که به طور کارا عمل می‌کند، گفته می‌شود. این امر از طریق فراهم آوردن شرایط فنی لازم با گسترش کارخانجات تولید صنعتی ساختمان، بالا بردن سطح دانش نیروی انسانی ماهر و بکارگیری فنون نوین و ابزار و امکانات اجرای ساختمان، میسر است.

هدف مبحث یازدهم از مقررات ملی ساختمان:

هدف مبحث یازدهم از مقررات ملی ساختمان تعیین حداقل ضوابطی است که برای طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی با مقاطع گرم نورده شده به کار می رود.

در مبحث یازدهم تمرکز اصلی بر روی سیستم‌های سازه‌ای ساختمان‌های فولادی و بتنی است. در بخش ساختمان‌های فولادی، دو سیستم سازه‌ای  ارائه شده است. در ادامه نیز در بخش ساختمان‌های بتنی، سیستم‌های ساختمان‌های بتنی پیش‌(LSF)پیچ و مهره‌ای و قاب فولادی سبک
 و قالب تونلی، آورده شده است.۳D، پنل‌های پیش ساخته سبک سه‌بعدی ( ICF)ساخته، قالب عایق ماندگار

دامنه و کاربرد طرح و اجرای صنعتی ساختمان ها (مبحث یازدهم):

این مقررات برای اجرای کلیه ساختمان‌های فولادی متمرکز شده است.
ساختمان های فولادی خاص مانند پل های فولادی، اسکلت فولادی نیروگاه‌ها و یا سایر ساختمان های فولادی که برای اجرای آنها مقررات ویژه‌ای مورد نیاز باشد، مشمول این مقررات نمی‌شوند

کارگاه ساخت:

محلی مناسب که دارای امکانات و تجهیزات کافی برای عملیاتی مانند برشکاری، سوراخ کاری، جوشکاری، خمکاری با نیروی انسانی ماهر باشد به نحوی که ساخت قطعات تحت نظر گروه کنترل کیفیت به صورت مطلوب انجام پذیرد.

مشخصات مصالح مصرفی در روش صنعتی‌سازی ساختمان‌ها با ضوابط مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان هماهنگی داشته و در بخش شالوده‌ها نیز با ضوابط مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان هماهنگ می‌باشد. در طراحی اجزا فولادی گرم‌نورد از ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان استفاده می‌شود، همچنین قطعات بتنی نیز مطابق ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان طراحی می‌گردند.

معرفی کتاب طرح و اجرای صنعتی ساختمان (مبحث ۱۱)

انتشارات نگارنده دانش نیز در زمینه مقررات ملی ساختمان  ۱۰ عنوان کتاب از جمله کتاب طرح و اجرای صنعتی ساختمان (مبحث یازدهم) را در بازار موجود دارد. این کتاب تألیف مهدی پروینی است، که مناسب برای داوطلبان آزمون نظام مهندسی رشته عمران، گرایش‌های محاسبات، نظارت و اجرا همچنین رشته معماری گرایش‌های نظارت و اجرا می‌باشد. استخوان‌بندی و اسکلت اصلی این کتاب برمبنای متن اصلی کتب مقررات ملی ساختمان و سؤالات نظام مهندسی ادوار گذشته می‌باشد.

امید است این کتاب گامی هر چند کوچک در جهت موفقیت شما همراهان همیشگی برداشته باشد.