• ۰ دیدگاه

امجموعه مقررات ملی ساختمان به عنوان شاخص‌ترین و فراگیرترین ضوابط فنی در عرصه ساختمان می‌باشد. این مباحث مجموعه‌ای از حداقل‌های مورد  نیاز و بایدها و نبایدها ساخت و ساز، به منظور ایمنی، سلامت، بهداشت و صرفه اقتصادی فردی و جامعه است. که با توجه به شرایط فنی و اجرایی و توان مهندسی کشور و با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای روز ملی و بین‌المللی و برای آحاد جامعه کشور، تهیه و تدوین شده است.علاوه برآن این مجموعه به عنوان منبع اصلی آزمون‌های نظام مهندسی معرفی می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به مبحث هشتم این مجموعه به نام طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی بپردازیم:

امروزه در شهرهای کوچک و روستاها به علت قیمت ارزان، مصالح بنایی کاربرد بسیار گسترده‌ای در امر ساختمان‌سازی دارد. سازه‌های بنایی به علت سنگینی و چگالی بالا در برابر زلزله مقاومت کمی دارند و وقوع ویرانی‌های زیاد در اثر زلزله‌های پیاپی گواه این مدعا ست، به همین دلیل در ضوابط ساخت و ساز ساختمان‌های بنایی، محدودیت تعداد طبقات و شرایط خاصی را برای آن در نظر گرفته‌اند. که همه این قوانین و مقررات در مبحث هشتم جمع‌آوری شده است و با رعایت این مجموعه قوانین سطح کیفی ساخت و ساز این ساختمان‌ها ارتقا می‌یابد.

تعریف انواع ساختمان‌های بنایی در مبحث ۸:

۱. ساختمان‌های آجری (بنایی) با کلاف

۲. ساختمان‌های آجری (بنایی) بدون کلاف

۳. ساختمان‌های خشتی

۴. ساختمان‌های سنگی

منظور از ساختمان آجری با کلاف، ساختمانی است که با آجر ساخته شده، در آن بارهای قائم و جانبی توسط دیوارها تحمل می‌شود و کلاف‌بندی برای یکپارچه عمل کردن ساختمان تعبیه می‌شود.

در مبحث ۸ از مقررات ملی ساختمان، برای مقاوم‌سازی این سازه‌ها در برابر زلزله، بادهای شدید، ضربه‌های افقی و جانبی باید از کلاف افقی و کلاف عمودی مسلح یا گاهی غیرمسلح استفاده کرد. همچنین این مجموعه شامل ساختمان‌های زیر می‌باشد:

الف) ساختمان بنایی مسلح  ب) ساختمان بنایی محصور شده با کلاف  ج) ساختمان بنایی غیرمسلح

در تدوین مبحث هشتم سعی شده است مطالب با استاندارد ۲۸۰۰ (آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله)، آیین‌نامه بتن ایران و .. هم‌خوانی داشته‌باشد.

محدوده کاربرد مبحث هشتم طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی:

کاربرد مقررات این فصل به مسائل اجرایی و مصالح ساختمان‌های آجری با کلاف محدود می‌شود.

احداث ساختمان‌های مشمول این فصل بر روی زمین‌های ناپایدار یا در معرض سیل، مجاز نمی‌باشد. منظور از زمین ناپایدار، زمینی است که احتمال وقوع پدیده‌هایی مانند آبگونگی، نشست زیاد، سنگ ریزش و زمین لغزش در آن وجود داشته باشد یا اینکه زمین متشکل از خاک رس حساس باشد. همچنین مصالح مصرفی باید با ویژگی‌های ارائه شده در مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان و بخش سوم این مقررات

مطابقت داشته باشند.

معرفی کتاب طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی

انتشارات نگارنده دانش هم با همکاری پردیس علم در زمینه آزمون نظام مهندسی  مبحث ۸، کتاب طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی تألیف سیدحسین حسینی‌لواسانی را منتشر کرده است که قابل استفاده برای داوطلبان رشته مهندسی عمران گرایش‌های محاسبات، نظارت و اجرا، رشته معماری گرایش نظارت می‌باشد، استخوان‌بندی و اسکلت اصلی این کتاب بر مبنای متن اصلی کتب مقررات ملی ساختمان و سؤالات نظام مهندسی ادوار گذشته می‌باشد.

از آنجا که مخاطبین این کتاب اغلب داوطلبان آزمون‌های نظام مهندسی ساختمان می باشند، سعی شده موارد زیر در آن رعایت شود:

۱. متن اصلی کتب مقررات ملی ساختمان به طور کامل و صریح بدون هیچ‌گونه دخل و تصرفی در متن اصلی کتاب گنجانده شده است.

۲. در متن اصلی کتاب، بندهای پرتکرار در سؤالات نظام مهندسی ادوار گذشته و هم‌چنین بندهای مهم به صورت نکته درآورده شده است.

۳.تمامی سؤالهای ادوار گذشته‌ی آزمون‌های نظام مهندسی تا زمان چاپ این مجموعه در جایگاه مناسب خود در متن کتاب گنجانده شده است.

۴.عناوین مهم هر فصل که در ادوار گذشته‌ی آزمون‌های نظام مهندسی شامل بیشترین تعداد سؤالات مطرح شده بوده‌اند با عباراتی همچون ویژه "**" و مهم "*" مشخص شده‌اند.

۵.جهت سهولت در پاسخ‌گویی سؤالات در حین آزمون، کلیدواژه‌ای کامل هر مبحث در انتهای کتاب گنجانده شده است.بدین ترتیب داوطلب با صرف زمان بسیار کمتری پاسخ‌گوی سؤالات هر مبحث در حین آزمون خواهد بود.

سرفصل‌های کتاب طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی عبارتند از:

۱. کلیات
۲. مشخصات مصالح و کنترل کیفیت
۳. الزمات عمومی
۴. ساختمان‌های بنایی مسلح
۵. ساختمان‌های بنایی محصورشده با کلاف
۶. ساختمان‌های بنایی غیرمسلح
کلیدواژگان مبحث هشتم

کتاب مبحث هشتم طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی در حال حاضر در سایت انتشارات نگارنده دانش موجود است و شما همراهان گرامی می‌توانید با مراجعه به سایت این کتاب را تهیه نمایید.
به امید این‌که کتاب حاضر گامی هرچند کوچک در جهت موفقیت شما داوطلبان گرامی باشد.