• ۰ دیدگاه

اگر علاقه مند هستید تا با مبحث ۲۰ از مقررات ملی ساختمان بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید در این مقاله علاوه بر معرفی این مبحث به بررسی کتاب علائم و تابلوها (مبحث بیستم) نیز خواهیم پرداخت.

مجموعه ای از مقررات در خصوص ساختمان وضع شده است که هدف آن‌ها  نظارت بر تامین نیازهای ساکنان و استفاده کنندگان از ابنیه و ساختمان های مشمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، از نظر محدودیت‌ها، ابعاد حداقل فضاها، نورگیری و تهویه مناسب و سایر الزامات عمومی است. این مقررات بخشی از مقررات ملی ساختمان ایران هستند. این مقررات برای همه دستگاه های دولتی و عمومی، شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه ساختمان و سازندگان و مهندسان الزامی است. نظارت بر اجرای این مقررات بر عهده نهادهای ناظر بر امر ساختمان هستند که این نهادها شامل شهرداری و دستگاه های نظارت کننده در شهرک ها و شهرهای جدید، سازمان نظام مهندسی استان‌ها و مهندسان ناظر در مناطق مشمول مقررات ملی ساختمان است.

تعریفی کلی از مبحث بیستم

مبحث ۲۰ مقررات ملی ساختمان شامل نظارت بر طراحی، ساخت و بهره‌برداری از پیام، سازه، محل نصب و دیگر الزامات برای کلیه علائم و اعلانات مرسوم  است. پلاک‌ها، تابلوها و دیگر وسایل اطلاع‌رسانی، از قبیل اشارات حرکتی دست، علائم صوتی و نوری و آژیرهای خطر و جزو این علائم و اعلانات محسوب می‌شوند.

هدف مبحث ۲۰ از مقررات ملی ساختمان چیست؟

هدف کلی از تدوین مقررات مبحث بیستم ساماندهی به تابلوها و علائم به منظور تامین سلامت و بهداشت، ایمنی، آسایش و صرفه جویی در منابع می‌باشد. بدین منظور علائم و تابلوها باید از نظر ارائه اطلاعات و هشدارهای ایمنی صحیح عمل نموده و از نظر ساخت و نصب بی خطر و ایمن بوده و پیام رسانی آنها خطرساز نباشد.

اهداف مورد نظر در تدوین بخش های مختلف مبحث ۲۰ به شرح زیر است:
بخش اول: شامل تعاریف و ویژگی های کلی تابلوها و علائم و انواع و ضوابط کلی آنها
بخش دوم: شامل مقررات کلی تابلوها و علائم هشدار دهنده و اطلاع رسان در داخل ساختمان به منظور تامین علائم و تابلوها ایمنی مورد نیاز
بخش سوم: شامل مقررات لازم جهت تابلوها و علائم هشدار دهنده در کارگاه‌ها به منظور ارائه صحیح علائم ایمنی به کارگران و کارکنان کارگاه‌های ساختمانی و صنعتی و
و وحدت رویه و همسان سازی اینگونه علائم
بخش چهارم: شامل مقررات کلی تابلوها و علائم (هشدار دهنده، اطلاع رسان، تبلیغاتی و
) جهت نصب در محیط خارج از ساختمان، به منظور تامین ایمنی و یا اطلاع‌رسانی مردم در زمان استفاده از فضاهای شهری و بویژه عبور و مرور سواره و پیاده

دامنه کاربرد مبحث ۲۰

مبحث بیستم برای استفاده در علائم و تابلوها در کارگاه‌های ساختمانی، تابلوهای ایمنی داخل ساختمان و محوطه‌های کاربری‌های شهری، صنعتی، بیمارستانی و کاربرد دارد.

نصب علائم ایمنی ذکر شده در این مقررات نمی‌تواند جانشین اقدامات لازم دیگر جهت کنترل و پیشگیری مانند نظارت‌های مهندسی، اصلاح روش کار و ایجاد شرایط کار بی خطر تلقی شود. این قوانین شامل نظارت بر طراحی و ساخت و بهره‌برداری از پیام، سازه محل نصب و دیگر الزامات برای کلیه علائم و تابلوهای مرسوم مانند پلاک‌ها، تابلوها و دیگر وسایل اطلاع رسانی از قبیل اشارات حرکتی دست، علائم صوتی، نوری، آژیرهای خطر و غیره است.

معرفی کتاب علائم و تابلوها (مبحث بیستم)  

انتشارات نگارنده دانش در حال حاضر در زمینه مقررات ملی ساختمان و نظام مهندسی ده عنوان کتاب در بازار موجود دارد که با همکاری پردیس علم آن‌ها را منتشر کرده است.
برای مبحث ۲۰ علائم و تابلو ها نیز کتابی تحت عنوان
کتاب علائم و تابلوها (مبحث بیستم)
 را چاپ نموده است.

کتاب حاضر تألیف نادر فعله‌کری، مناسب برای داوطلبان رشته مهندسی عمران گرایش نظارت می باشد. که از سایت نگارنده دانش می توانید آنلاین آن را خریداری کنید.