• ۰ دیدگاه

در این مقاله به بررسی مبحث نهم از مقررات ملی ساختمان و معرفی کتاب طرح و اجرای ساختمان‌های بتن آرمه (نظارت و اجرا)  ویژه آزمون نظام مهندسی خواهیم پرداخت.

مجموعه مباحث مقررات ملی ساختمان که شامل ۲۲ مبحث می‌باشد، از آیین‌نامه‌های لازم‌الاجر در طراحی و اجرای ساختمان‌های موجود در کشور است، که مهندسان عمران، برق، مکانیک و معماری باید آن را رعایت نمایند. این مباحث در آزمون‌های مختلف مثل آزمون‌های نظام مهندسی و آزمون‌های نظام کاردان‌ها و... به‌کار گرفته می‌شود و منابع اصلی آزمون را تشکیل می‌دهند. در ادامه قصد داریم به مبحث نهم از این مجموعه بپردازیم:

تعریف ساختمان‌های بتنی در مبحث نهم

ساختمان بتنی ساختمانی است که برای اسکلت اصلی آن از بتن آرمه (سیمان، شن، ماسه و فولاد به صورت میله‌گرد ساده و یا آجدار) استفاده شده باشد در ساختمان‌های بتنی سقف‌ها به وسیله دال‌های بتنی پوشیده می‌شود و یا از سقف‌های تیرچه و بلوک و یا سایر سقف‌های پیش‌ساخته استفاده می‌گردد و برای دیوارهای جدا کننده ممکن است از انواع آجر مانند: سفال تیغه‌ای، آجر ماشینی سووراخ‌دار، آجر معمولی و یا تیغه‌گچی و یا چوب استفاده شده و ممکن است از دیوار بتن آرمه هم استفاده شود. در این نوع ساختمان‌ها شاه تیرها و ستون‌ها از بتن آرمه از بتن مسلح‌ ساخته می‌شوند.

نقشه‌های ساختمان‌های بتن آرمه باید بر مبنای نقشه‌های معماری، که در آن تمامی اندازه‌ها، ارتفاع‌ها و سایر ویژگی‌های اصلی ساختمان به‌وضوح تعیین شده است، تهیه شوند. یک نسخه از نقشه‌های معماری مزبور که مبنای محاسبات ساختمان بتنی قرار گرفته و به امضای مهندس محاسب رسیده باشد باید به نقشه‌های ساختمان بتنی ضمیمه و به مقامات رسیدگی‌کننده تحویل شود.
همچنین همراه با نقشه‌های ساختمان بتن آرمه، که برای تصویب ارائه می‌شوند، باید دفترچه محاسبات فنی نیز ارائه شود.

هدف مبحث ۹ از مقررات ملی ساختمان

هدف مبحث نهم ارائه حداقل ضوابط و مقرراتی است که با رعایت آنها شرایط ایمنی، قابلیت بهره‌برداری و پایایی سازه‌های موضوع این مبحث فراهم شود.

دامنه کاربرد طرح و اجرای ساختمان‌های بتن آرمه (مبحث نهم)

ضوابط و مقررات مبحث ۹ باید در طرح، محاسبه، اجرا و کنترل مشخصات مواد تشکیل دهنده و کیفیت اجرای سازه‌های بتنی رعایت شوند و حاوی ضوابط و مقررات مربوط به سازه‌های بتن‌آرمه‌ای است که با سنگدانه‌های معمولی و سیمان پرتلند یا سیمان آمیخته ساخته می‌شوند و مقاومت مشخصه آنها حداقل برابر۲۰ مگاپیکسل  می‌باشد.

مبانی طراحی در مبحث نُهُم

۱. در مبحث ۹ مبنای طراحی سازه ها برای حصول ایمنی و قابلیت بهره‌برداری، بررسی و کنترل آنها در حالت‌های حدی است. روش کلی طراحی مبتنی بر جنبه های احتمالاتی است که با اعمال ضرایب جزئی  ایمنی به مقادیر مشخصه بارها و آثار مؤثر برسازه طبق مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و مقادیر مشخصه مقاومت‌های بتن و فولاد، در محاسبه منظور می‌شوند.

۲. پایایی سازه‌ها با توجه به شرایط رویارویی آنها با محیط، از طریق انتخاب شکل قطعات متناسب با  این شرایط، مراعات مشخصات فنی اجرایی از قبیل کیفیت و حداقل مقدار سیمان، کیفیت آب، نسبت‌های آب به سیمان، نوع و کیفیت سنگ‌دانه‌ها، حداکثر مقدار مواد زیان‌آور در مواد تشکیل دهنده بتن، نسبت‌های اختلاط، شرایط ریختن و جادادن بتن، عمل آوردن و مراقبت بتن، ضخامت پوشش بتن و درزهای ساختمانی.

معرفی کتاب طرح و اجرای ساختمان‌های بتن آرمه (نظارت و اجرا) (مبحث نهم)

انتشارات نگارنده دانش نیز گامی هرچند کوچک، در عرصه علم و دانش این مرز و بوم برداشته و کتابی تحت عنوان طرح واجرای ساختمان‌های بتن آرمه عرضه کرده است که تألیف مهدی پروینی و سید حسین حسینی‌لواسانی می‌باشد. این کتاب مناسب برای داوطلبان رشته مهندسی عمران و معماری گرایش‌های نظارت و اجرا است.

این کتاب در خصوص مقررات مربوط به طرح و اجرای سازه‌های بتن آرمه و مشخصات مواد و و مصالح تشکیل دهنده آن‌ها بوده و مشتمل بر ۲۳ فصل به شرح زیر می‌باشد :
فصول ابتدایی کتاب به بیان مصالح مورد استفاده و مشخصات هر یک از آن‌ها، استانداردهای مشخصات و آزمایش‌ها، کیفیت بتن مصالح و اصول آرماتوربندی، قالب‌بندی اجرایی مرتبط با ساخت، عمل‌آوری و نگهداری از بتن‌ها و انواع آن می‌پردازد. و سایر فصول به اصول تحلیل و طراحی سازه‌های بتنی پرداخته است. در خاتمه نیز ضوابط ویژه طراحی در برابر حریق و زلزله آمده است.

کتاب مبحث نهم مقررات ملی ساختمان یکی از  مهم‌ترین منابع آزمون ورود به حرفه مهندسان می‌باشد که بیش از  ۲۵درصد سوالات آزمون را به خود اختصاص داده است، لذا در این آزمون وقت بیشتری برای مرور و حل تست‌های ادوار گذشته باید اختصاص دهید. انتشارات نگارنده دانش برای راحتی شما داوطلبان گرامی کتابی تحت عنوان بانک سوال طرح و اجرای ساختمان‌های بتن آرمه(نظارت و اجرا) نیز تنظیم کرده که با بررسی آن می‌توان نهایت آمادگی را به دست آورد.