• ۰ دیدگاه

در این مقاله به معرفی مبحث پنجم (مصالح و فرآورده های ساختمانی ) از مقررات ملی ساختمان و همچنین کتاب مرتبط با مبحث پنجم در آزمون نظام مهندسی خواهیم پرداخت.

مقررات ملی ساختمان مجموعه‌ای است از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختمان؛ که به منظور تامین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی تهیه شده است.
این مقررات و ضوابط در قالب بیست و دو جلد کتاب که هر جلد مربوط به یک مبحث خاص می‌باشد منتشر شده‌است، که در این مقاله به معرفی مبحث پنجم می پردازیم:

هدف مبحث پنجم مصالح و فرآورده های ساختمانی :

این مبحث ویرایش چهارم مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان با عنوان « مصالح و فرآورده‌های ساختمانی» می‌باشد که شامل معرفی انواع مصالح و فرآوردهای ساختمانی متعارف و استانداردهای ملی به منظور حفظ ایمنی، بهداشت، محیط زیست، دوام مناسب و صرفه اقتصادی در ساختمان است.

استانداردهای مورد استفاده در مبحث ۵:

مواد، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی باید از نظر ویژگی، مشخصات فنی و روش‌های آزمایش، منطبق با استانداردهای ملی ایران باشد. در مواردی که استانداردی در این خصوص در ایران موجود نباشد، این آزمایشات با استانداردهای معتبر بین‌المللی مطابقت داده شده است.

ویژگی‌ها و مشخصات فنی مبحث پنجم مصالح و فرآورده های ساختمانی

تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی باید ویژگی‌ها و مشخصات فنی آن‌ها را برابر استانداردهای مربوط به معیارهای پذیرفته‌ شده در این مبحث، معتبر بشمرند و در صورت درخواست مصرف‌کننده، تولیدکننده، توزیع کننده و یا واردکننده ملزم به ارائه‌ی مشخصات است.

یکی از شرایطی که در مقررات ملی ساختمان برای مصالح ذکر شده این است که این فرآورده‌های ساختمانی نباید اثر زیان‌بخشی بر سلامتی کارگران، ساکنان و استفاده‌کنندگان آتی ساختمان‌های مجاور و عابران داشته باشد. مصالح ساختمانی از این لحاظ باید استاندارد باشند. ملاک دیگر برای فرآورده‌های ساختمانی عمر  و دوام است. علاوه برآن، این مصالح نباید به محیط زیست آسیب برسانند.

تأیید کیفیت در مبحث پنجم:

۱. کنترل ویژگی‌های مواد، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی، تطابق آن با استانداردهای مربوط، اعلام مشخصات و اظهارنظر مقایسه‌ای، با سازمان ملی استاندارد یا آزمایشگاه‌های تأیید صلاحیت‌شده از سوی آن سازمان از طریق پروانه کاربرد نشان استاندارد است.

۲. تعیین مشخصات فنی و تطابق ویژگی‌های کارکردی مواد، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و از طریق صدور گواهی‌نامه‌ی فنی است.

معرفی کتاب مصالح و فرآورده های ساختمانی  در آزمون نظام مهندسی

انتشارات نگارنده دانش با همکاری پردیس علم نیز در حوزه آزمون‌های نظام مهندسی کتابی تحت عنوان کتاب مصالح و فرآورده‌های ساختمانی  (مبحث پنجم) منتشر کرده، که تألیف سید حسین حسینی لواسانی می‌باشد و قابل استفاده برای داوطلبان رشته معماری گرایش‌ نظارت و رشته مهندسی عمران گرایش‌های نظارت و اجرا می‌باشد، استخوان‌بندی و اسکلت اصلی این کتاب بر مبنای متن اصلی کتب مقررات ملی ساختمان و سؤالات نظام مهندسی ادوار گذشته می باشد.

بخش های کتاب مبحث پنجم مصالح و فرآورده های ساختمانی

۵-۱ کلیات

۵-۲ آجر

۵-۳ بلوک‌های سفالی توخالی

۵-۴ کاشی سرامیکی

۵-۵ سنگ ساختمانی

۵-۶ سنگدانه‌ها

۵-۷ سیمان و فرآورده‌های آن

۵-۸ مواد افزودنی شیمیایی بتن

۵-۹ آهک و فرآورده‌های آن

۵-۱۰ گچ و فرآورده‌های آن

۵-۱۱ ملات‌های ساختمانی

۵-۱۲ فلزها و مصالح جوشکاری

۵-۱۳ چوب و فرآورده‌های آن

۵-۱۴ قیر و قطران

۵-۱۵ شیشه

۵-۱۶ رنگ و پوشش ساختمانی

۵-۱۷ عایق‌های رطوبتی

۵-۱۸ عایق‌های حرارتی

۵-۱۹ پلیمرهای ساختمانی

۵-۲۰ نانو مواد 

در بخش پایانی و پیوست مبحث ۵ برخی از مصالح نسبتا جدید و نیز سیستم‌های ساختمانی و ارجاع به استانداردهای مربوطه ارائه شده است.

همچنین در این کتاب هر یک از مصالح و مواد در ۶ تقسیم‌بندی کلی معرفی شده است که به قرار زیر می‌باشد:

۱.تعریف ۲.دسته‌بندی ۳.استانداردها شامل ویژگی، آزمایشات استاندارد ۴.ایمنی، بهداشت و محیط زیست ۵.سازگاری ۶.بسته‌بندی، حمل و نگهداری

در آخر امیدواریم با تهیه کتاب مصالح و فرآورده های ساختمانی از سایت انتشارات نگارنده دانش، گامی هرچند کوچک در جهت موفقیت شما داوطلبان گرامی در آزمون های ورود به حرفه مهندسان سازمان نظام مهندسی برداشته باشیم.