• ۰ دیدگاه

در این مطلب به معرفی مبحث هفتم از مقررات ملی ساختمان می پردازیم و کتاب پی و پیسازی (مبحث ۷) در آزمون نظام مهندسی را بررسی می کنیم.

مقررات ملی ساختمان مجموعه‌ای است از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختمان؛ که به منظور تامین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی تهیه شده است.
این مقررات و ضوابط در قالب بیست و دو جلد کتاب که هر جلد مربوط به یک مبحث خاص می‌باشد منتشر شده است، که در این مقاله به مبحث هفتم می پردازیم:.

معرفی مبحث ۷:

مبحث هفتم تحت عنوان پی و پی‌سازی یکی از مباحث بسیار مهم برای مهندسین عمران در  آزمون نظام مهندسی می‌باشد. هر سازه‌ای که احداث می‌گردد ناگزیر باید روی یک بستر مناسب و مستحکم قرار گیرد، پایداری و مقاومت هر سیستم سازه‌ای در صورت ناپایداری بستر و پی هیچ ارزشی نخواهد داشت.

همین موضوع اهمیت ویژه مبحث ۷ را روشن کرده و لزوم شناخت خاک زیر سازه و رکن اصلی هر سازه ینی فوندانسیون و پی ساختمان را آشکار می‌سازد. با این تفاسیر یکی از مباحث بسیار مهم و کلیدی که سوالات متعددی در آزمون نظام مهندسی رشته مهندسی عمران از آن طرح می‌شود، مبحث هفتم می‌باشد. با بررسی آزمون‌های نظام مهندسی ادوار مختلف، به طور میانگین در هر آزمون  رشته عمران صلاحیت‌های نظارت، اجرا و محاسبات، ۵ سوال از این مبحث مطرح شده است.

دامنه کاربرد مبحث هفتم

رعایت ضوابط و مقررات مبحث ۷ پی و پی سازی، در کلیه ساختمان‌ها و سازه‌های موضوع مقررات ملی ساختمان الزامی است. این ساختمان‌ها شامل : ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی، درمانی، فروشگاه‌ها و کارگاه‌های صنعتی هستند.
ابنیه فنی مانند پل‌ها و سدها و سازه‌های نیروگاه‌ها، مشمول مقررات این مبحث نمی‌شوند ولی رعایت آنها به صورت غیرالزامی توصیه می‌شود.

در مبحث هفتم ابتدا به ارائه تعاریف مرتبط با مسائل طراحی پی می پردازد و در فصل دوم به شناسایی ژئوتکنیکی لایه‌های زمین می‌پردازد و برای نکاتی از قبیل تعداد، عمق و فاصله گمانه‌ها، جداول لازم را ارائه می‌دهد.
حرفه مهندسی ژئوتکنیک به علت آنکه تکیه بر آزمایشات صحرایی و آزمایشگاهی متعدد دارد و تغییرات قابل ملاحظه‌ای در خصوص خاک‌ها وجود دارد، فضای حاکم بر مبحث هفتم تخصصی نسبت به سایر مباحث مقررات ملی ساختمان، کمی متفاوت می‌باشد و به قضاوت مهندسی از مشاهدات و نتایج آزمایش‌ها تکیه بیشتری می‌شود.پس هم تجربه مهندس نقش اساسی‌تری به عهده می‌گیرد، هم مسئولیت آن افزایش می‌یابد.
فصل سوم مبحث ۷ به موضوع بسیار مهم گودبرداری می پردازد، این فصل مسئولیت طرح و اجرای گود را به میزان خطرهای مختلفی که ممکن است تاثیرگذار باشد مرتبط می‌سازد.
در بخش طراحی‌های ژئوتکنیکی، شامل پی‌های سطحی، سازه‌های نگهبان و پی‌های عمیق، هر دو روش طراحی تنش مجاز و حالات حدی مجاز می‌باشد و طراح می‌تواند هریک از این روش‌ها را به دلخواه انتخاب کند.
در فصل پی‌های سطحی، مقادیر نشست‌های مجاز، ضرایب اطمینان و نحوه انتخاب روابط موجود نظری برای محاسبه ظرفیت پایداری و همچنین استفاده از آزمایشات در محل، نکات مهمی آورده شده است
.
فصل پنجم این مبحث به موضوع طراحی سازه‌های نگهبان اختصاص دارد. در این فصل در خصوص فشار خاک و میزان تغییر شکل‌های لازم برای ایجاد شرایط محرک و مقاوم و طراحی سازه‌ها برای تحمل بار استاتیکی و همچنین بار دینامیکی ناشی از زلزله، جداول ضرایب اطمینان آورده شده است.
فصل آخر به پی‌های عمیق اختصاص یافته است. در این بخش انواع نیروهای اعمالی از قبیل نیروی محوری فشاری، محوری کششی، جانبی و اصطکاک منفی مورد بحث قرار گرفته است.

معرفی کتاب پی و پی سازی (مبحث هفتم) در آزمون نظام مهندسی:

انتشارات نگارنده دانش با همکاری پردیس علم نیز در حوزه آزمون‌های نظام مهندسی کتابی تحت عنوان کتاب پی و پی‌سازی (مبحث هفتم) منتشر کرده، که تألیف مهدی پروینی می‌باشد و قابل استفاده برای داوطلبان رشته معماری گرایش اجرا و رشته مهندسی عمران گرایش‌های محاسبات، اجرا و نظارت می‌باشد، استخوان‌بندی و اسکلت اصلی این کتاب بر مبنای متن اصلی کتب مقررات ملی ساختمان و سؤالات نظام مهندسی ادوار گذشته می باشد.

از آنجا که مخاطبین این کتاب اغلب داوطلبان آزمون‌های نظام مهندسی ساختمان می باشند، سعی شده موارد زیر در آن رعایت شود:

۱. متن اصلی کتب مقررات ملی ساختمان به طور کامل و صریح بدون هیچ گونه دخل و تصرفی در متن اصلی کتاب گنجانده شده است.

۲. در متن اصلی کتاب، بندهای پرتکرار در سؤالات نظام مهندسی ادوار گذشته و هم‌چنین بندهای مهم به صورت نکته درآورده شده است.

۳.تمامی سوال‌های ادوار گذشته‌ی آزمون‌های نظام مهندسی تا زمان چاپ این مجموعه در جایگاه مناسب خود در متن کتاب گنجانده شده است.

۴.عناوین مهم هر فصل که در ادوار گذشته‌ی آزمون‌های نظام مهندسی شامل بیشترین تعداد سوالات مطرح شده بوده‌اند با عباراتی همچون ویژه "**" و مهم "*" مشخص شده‌اند.

۵.جهت سهولت در پاسخ‌گویی سوالات در حین آزمون، کلیدواژه‌ای کامل هر مبحث در انتهای کتاب گنجانده شده است. بدین ترتیب داوطلب با صرف زمان بسیار کمتری پاسخ‌گوی سوالات هر مبحث در حین آزمون خواهد بود.

کتاب پی و پی سازی شامل۷ بخش می‌باشد که عبارتند از:

بخش اول: کلیات
بخش دوم: شناسایی ژئوتکنیکی زمین
بخش سوم: گودبرداری و پایش
بخش چهارم: پی‌سطحی
بخش پنجم: سازه‌های نگهبان
بخش ششم: پی‌های عمیق
بخش هفتم: پیوست کلیدواژگان مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان

در آخر امیدواریم تلاش صورت گرفته که گامی هرچند کوچک در عرصه علم و دانش است، مفید واقع شده و باعث موفقیت داوطلبان محترم در آزمون‌های ورود به حرفه سازمان نظام مهندسی شود