• 2 دیدگاه

پرفروش‌های بازار کتاب تهران؛ رقابتی زنانه برای صدرنشینی | اگر این روزها از مخاطبین کتاب در شهر تهران سوال پرسیده شود که چه کتابی را بیشتر می‌خوانید  قطعا پاسخ کتاب های دانشگاهی و زندگی بزرگان نخواهد بود و احتمالا پاسخ آن‌ها چیزی شبیه این است: «ترجمه‌ی رمان‌هایی با پس‌زمینه‌ای عاشقانه، که ترجیحا از ذهن یک خانم نویسنده تراوش کرده باشد.»
پاسخ به این پرسش را به راحتی با بررسی کتاب های پرفروش هفته می توان متوجه شد.این هفته نیز مطابق انتظار، صدر جدول فروش کتاب تقریبا بی‌تغییر ماند و رمان‌های «جوجو مویز» همچنان رکورددار فروش این روزهای بازار کتاب تهران باقی ماندند. بعد از آثار مویز، خوانندگان به ترجمه‌ی رمان جدید خانم «آنا گاوالدا» روی خوش نشان دادند. «گاوالدا» نیز مانند «مویز» جزو نویسندگان پرفروش در ایران محسوب می‌شود. اولین مجموعه داستان از این نویسنده با عنوان «دوست داشتم کسی جایی منتظرم باشد» منتشر شد .
نکات قابل توجه : 
1- شاید این موضوع باشد که کتاب های ترجمه شده و گاها با ترجمه های ضعیف مخاطب بیشتری دارند و آنچه مهم است موضوع کتاب است.
2-  با بررسی آمار فروش کتاب های هفته تهران می توان به آن رسید ،این است که هر از چند گاهی«موج» استقبال از آثار یک نویسنده‌ شکل می‌گیرد. در واقع این پروسه با استقبال از یک اثر شروع شده، با بر سر زبان افتادن نام نویسنده‌ی اثر، ادامه پیدا می‌کند و این یعنی تضمین فروش آثار بعدی او. جالب اینجاست که در سال‌های اخیر بیشتر این نویسنده‌ها غیرایرانی هستند و همین نکته نشان می‌دهد مخاطب فعلی کتاب، با وجود تالیفات نویسندگان ایرانی، بیشتر میل به خواندن ترجمه دارد.  
بطور مثال  :
«جوجومویز»   نویسنده برتر این هفته های بازار کتاب تهران  ، بیشتر با ترجمه رمان «من پیش از تو» به خوانندگان ایرانی معرفی شد. این رمان روایت عاشقانه‌ای بود که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و بلافاصله در سطح جهان به فروش خوبی دست پیدا کرد.
«آنا گاوالدا»  در رتبه دوم با رمان «بیلی»است که به فروش بالایی در کشور خود یعنی فرانسه دست پیدا کرده و به زبان‌های زیادی نیز ترجمه شده‌است. این رمان تمام ویژگی‌های رمان‌های قبلی گاوالدا را داراست. گاوالدا، این‌بار نیز سراغ آدم‌های معمولی رفته است.
اگر «گاوالدا» را نویسنده‌ی پرفروش این چند سال اخیر به حساب بیاوریم، «کوئلیو » را باید یکی از پرمخاطب‌ترین نویسنده‌های دو دهه‌ی اخیر ایران محسوب کنیم. اولین اثر از این نویسنده‌ی برزیلی در سال ۱۳۷۴ در ایران به چاپ رسید و در سال ۱۳۷۶ مشهورترین اثر او یعنی «کیمیاگر» پرفروش‌ترین کتاب ایران شد. از آن روز تا کنون تقریبا بیشتر کتاب‌های وی جزو پرفروش‌های کتاب ایران  و بیشتر کشورها بوده‌اند. رمان جدید این نویسنده با نام«خیانت» به تازگی ترجمه شده است. این نویسنده به طور متوسط هر دو سال یک بار یک کتاب به چاپ می‌رساند.

قطعا یکی از بهترین آرزوهای ما این است که این بار در مقاله پرفروش ترین کتاب های هفته تهران از کتاب های ایرانی بخوانیم و بنویسیم.

منبع:  ایبنا